Meie usume, et üks esimesi samme vastutustundliku käitumise suunas tuleb teha juba enne relvaloa ja relvaomanikuks saamist. Ning selleks on õppimine. Nagu teada, ei ole relvaloakoolitus kohustuslik. Relvaloakoolitustel osaletakse omast vabast tahtest ja sellel on lihtne põhjus – et aru saada. Relvaeksami tarbeks on võimalik alati iseseisvalt õppida. Kes viitsib süvitsi minna, saab ka aru ja rohkem teada. Aga tihti õpitakse kõik vajalik ära vaid selleks, et eksam sooritada ja siis kaob see meelest. Ilmselt nii mõnigi meist on kooliajal pähe tuupinud mõne matemaatika või keemiavalemi, mida ta tänasel päeval ei mäleta. Milleks siis on õppimine vajalik – kas selleks, et eksamilt läbi saada või selleks, et päriselt ka aru saada ja teada? Meie oleme seda usku, et tuleb päriselt ka aru saada, kaasa mõelda ja arutleda.
Iga relvaloa taotleja on kindlasti tutvunud nõuetega, mis PPA tulevasele relvaloa omanikule on esitanud. Kirjutasime ise sellest pikemalt selles postituses. Koolitustel selgitatakse sulle põhjalikult lahti kõik vajalik nende nõudmiste kohta. Kuna Tondi Lasketiir hoiab aktiivselt kätt pulsil kõikidel relvaloa taotlemise teemadel, siis meie koolitustel saad sa alati kõige värskemat ja ajakohasemat infot ja ka teadmisi. Küsime seoses relvaeksamitega PPA’lt pidevalt tagasisidet. Seega oleme kursis, millised on eksamil osalenute põhilised kitsaskohad ja oskame neid ennetada. Viimane vestlus PPA’ga tõi näiteks välja, et eksamile tulijatel on probleeme ohutustehnika korraldustega. Kiputakse relvaga liiga palju vehkima, ei teata oma relva olulisi osasid ning relva käsitsetakse valesti. Meie jaoks tähendab see seda, et pöörame praktilisel relva koolitusel sellele rohkem rõhku ja veendume, et tulevane relvaomanik saab kõigest aru. Mis veel tähtsam, oskab relva õigesti käsitseda. Viimaste muudatuste relvaeksami ja laskekatse kohta kirjutasime siin.
Samuti oleme oma koolitusprogrammi loonud spetsiaalse e-õppekeskkonna, kus sul on võimalus õppematerjale korrata ja sooritada teste, mis aitavad teadmisi kinnistada. Uuendame oma teste vastavalt seadusemuudatustele järjepidevalt. Seega vastus ülal toodud küsimusele, miks tasub käia relvaloa koolitusel on järgmine. Kui midagi teha, siis teha seda korralikult. Tee endale selgeks kõik, mis sul on vaja relvadest, relvade ohutustest, relvaseadusest, laskmisest ja muust vajalikust teada ning mine kindla peale välja. Ole vastutustundlik relvaomanik juba eos!
Enne relvaeksamile suundumist, kontrollitakse kindlasti üle relva(de) hoiustamise võimalus sinu elamises. Seda olulist punkti ei tasu võtta kergekäeliselt. Kõiki relvaohutuse ja hoiustamise reegleid ning standardeid tuleb jälgida ka siis, kui oled relvaomanik ja relvaluba on käes. Tea alati, kus asub sinu relvakapi (või – karbi) võti ning veendu alati, et see ei satuks kellegi teise kätte. Oluline on meeles pidada ka seda, et kui soovid anda relva hoiule kellegi teise kätte, pead samuti järgima kindlaid reegleid.
Väljavõtteid relvaseadusest (allikas: Riigiteataja)
(1) Relva ja laskemoona võib hoida isik, kellel on relvaluba või tegevusluba relvade või laskemoona valmistamiseks, müügiks, parandamiseks, ümbertegemiseks või hoidmiseks teenusena.
(2) Relva ja laskemoona tuleb hoida hoiukohas tingimustes, mis tagavad nende säilimise ja ohutuse ümbrusele ning välistavad neile kõrvalise isiku juurdepääsu.
(3) Tulirelva hoitakse ainult tühjaks laetuna.
(4) Relva ja laskemoona hoitakse käesoleva seaduse §-s 46 sätestatud tingimustel või antakse need ajutiselt hoiule isikule, kellel on:
1) relvaluba või
2) tegevusluba relvade või laskemoona hoidmiseks teenusena.
(5) Relva ja laskemoona ajutine hoiuleandmine relvaluba omavale isikule vormistatakse üleandmise-vastuvõtmise aktiga, mis koostatakse kahes eksemplaris, millest üks jääb hoiuleandjale ja teine hoiulevõtjale. Relvaluba omavale teisele isikule võib relva anda ajutisele hoiule kuni üheks ööpäevaks käesoleva seaduse § 46 lõigetes 3, 4 ja 7 sätestatud tingimustel.
(6) Relva ja laskemoona ajutine hoiuleandmine tegevusluba omavale isikule vormistatakse üleandmise-vastuvõtmise aktiga, mis koostatakse kahes eksemplaris, millest üks jääb hoiuleandjale ja teine hoiulevõtjale.
(7) Käesoleva paragrahvi lõigetes 5 ja 6 nimetatud üleandmise-vastuvõtmise akt peab sisaldama:
1) hoiuleantud relva ja relvaloa andmeid ning laskemoona kogust;
2) hoiulevõtja ja hoiuleandja isikuandmeid ja kontaktandmeid;
3) üleandmise ja vastuvõtmise aega.
(1) Füüsiline isik peab hoidma relva hoiukohas, mis asub isiku elukohas või tema määratud aadressil asuvas hoiukohas, mis on kooskõlastatud Politsei- ja Piirivalveametiga. [RT I, 04.03.2015, 5 – jõust. 01.04.2015]
(2) Juriidiline isik peab hoidma relva tema poolt määratud hoiukohas.
(3) Tulirelva hoidmiseks peab olema hoiukoht, mis on selleks kohandatud ja põranda, seina või ehituskonstruktsiooni külge statsionaarselt kinnitatud raudkapp (edaspidi relvakapp).
(4) Üle kaheksa tulirelva hoidmiseks peab olema hoiukoht, milleks on spetsiaalselt kohandatud ruum (edaspidi relvahoidla) või relvakapp üheksa või enama tulirelva hoidmiseks.
——
(8) Relvakapp, lukustatav sahtel ega laegas ei ole nõutav ühe relva ja selle laskemoona puhul. Sel juhul tuleb relva ja selle laskemoona hoida hoiukohas, mis on kõrvalisele isikule raskesti avastatav ja kättesaadav.
(9) Politsei- ja Piirivalveamet kontrollib vähemalt kaks korda aastas juriidilise isiku relvade ja laskemoona hoidmise nõuete täitmist. Kontrollimise tulemuse kohta koostatakse akt kahes eksemplaris, millest üks antakse kontrollitavale isikule ja teine lisatakse relvatoimikusse. [RT I, 29.12.2011, 1 – jõust. 01.01.2012]
Enne vastuse saamist mõtle korra niipidi. Sa tegid endale ära juhiload. Nägid kõvasti vaeva õppimisega ning tasusid selle eest suured summad. Kui load kätte said, siis panid need kindlasse kohta kappi ära ega istunudki autorooli. Ja nüüd aasta, kaks, viis hiljem mõtled, et võiks sõitma minna. Kas sul on kõik jätkuvalt selge?
Seega vastus ülaltoodud küsimusele on ju selge. Edasine treening ja jätkuv õppimine on üliolulised. Vastutustundlik relvaomanik teab, et järjepidav treening tagab tulemuse enne relvaeksamile minekut ning peale relvaeksami sooritamist aitab õpitud oskusi säilitada ja ka edasi arendada. Ning samuti aitab see värskemate seadusemuudatuste ja nende mõjudega kursis olla. Tasub meeles pidada, et relvaloa pikendamine eeldab uue laskekatsesooritamist.
Tutvu ka Tondi Lasketiiru laskmispakettidega, mille leiad siit!