Mis õiguse annab relvaluba füüsilisele isikule? Mis õigused annab relvaluba füüsilisele isikule? Mis on soetamisluba? Kuidas toimub relvaloa taotlemine ja vahetamine?
Need on kaks mõistet, mis relvaloa taotlejates segadust tekitab. Võtsime ette relvaseaduse ja selgitame nende alusel mõistete tähendust ning vahet.
Relvasoetamisluba väljastatakse ainult selle relva soetamiseks, mis vastab otstarbele ja milleks relva taotletakse. Soetamisluba annab selles näidatud isikule õiguse relva soetamiseks, mis kuulub loas märgitud relvaliigi hulka, samuti selle järgnevaks hoidmiseks ja edasitoimetamiseks kuni relva registreerimiseni relvaseadusega kehtestatud korras ja tingimustel. Relvasoetamisluba on kehtiv kolme kuu jooksul, arvates loa väljaandmise päevast. Luba võidakse pikendada kolme kuu võrra. Loa hävimisest või kaotsiminekust on loa omanik kohustatud viivitamatult teatama loa väljastanud või oma asukohajärgsele politseiasutusele. Relvasoetamisloa vormi ja sellele kantavate andmete loetelu kehtestab siseminister.
Relva registreerimisel väljastatakse politseiasutuses relva soetanud isikule relvaluba. Füüsilise isiku relvaluba annab loa omanikule õiguse vastava laskemoona soetamiseks, relva ja laskemoona hoidmiseks, edasitoimetamiseks ja kandmiseks relvaseaduse ning muude õigusaktidega kehtestatud korras ja tingimustel. Füüsilisele isikule kuuluva relva kohta võidakse välja anda mitu relvaluba. Relvaluba, mis on välja antud isikule, kes ei ole relva omanik, nimetatakse paralleelrelvaloaks (edaspidi paralleelluba). Paralleelluba antakse relva omanikuga sama politseiprefektuuri teenistuspiirkonnas elunevale ühele või mitmele isikule juhul, kui relva omanik on andnud kirjaliku nõusoleku temale kuuluva relva kasutamiseks konkreetselt näidatud isiku või isikute poolt.
Enne esmase relvaloa taotlemist on vaja läbida perearsti juures tervisekontroll ning lisaks ka vähemalt 16h Esmaabi koolitus. Sealt edasi on kaks võimalust – kas esitada taotlus iseteeninduses või PPA kohalikus teeninduspunktis.
Relvaloa taotlemine iseteeninduses
Relvaloa taotlemine teeninduses
Relvaloa taotlemiseks mine sobivasse teenindusse ja võta kaasa:
Politsei- ja Piirivalveamet relvaeksamile eelnevaid koolitusi läbi ei vii. Kuid nad on välja toonud soovitatava õppematerjali, mis endale selgeks tuleks teha.
Tondi Lasketiir pakub kõigile relvaloa taotlejatele võimalust osaleda ettevalmistus kursusel. Seda selleks, et relvaloa taotleja ABC korralikult selgeks saada. Relvaloa taotleja koolitus toimub osalisel distantsõppel. Kolm teoorialoengut toimuvad ZOOM videokeskkonnas kolmel õhtul (18.00-21.00) ning praktiline koolitus lasketiirus (relva käsitsemine ja lasketreening). Lisaks on kõigile osalejatele avatud e-õppekeskkond, kus on üleval kordamismaterjalid, õppevideod ning testid relvaeksmiks valmistumiseks. Pikemalt saad koolituse korralduse ja toimumise kohta lugeda siit.
Sul on kohustus esitada taotlus relvaloa pikendamiseks:
Alates 26. veebruarist 2019 väljastatakse relvaloa ja soetamisload ainult digitaalselt. Juhul kui Sul on juba olemas digitaalne relvaluba käib relvaloa kehtivuse pikendamine või andmete muutmise taotlemine läbi PPA iseteeninduse. Kui Sul on veel paberil relvaluba, siis tuleb Sul digitaalse loa taotlemiseks minna sobivasse teenindusse ning võtta kaasa järgnev:
Kui taotlust relvaloa vahetamiseks ei olnud mõjuval põhjusel võimalik esitada relvaseaduses ettenähtud tähtaja jooksul, siis tuleb esitada taotlus menetlustähtaja ennistamiseks. Loe täpsemalt haldusmenetluse seadusest.
Relvaloa pikendamine toimub alates 01.01.2019 kehtima hakanud seadusemuudatusega teisiti eneseakaitseks relva omavatele isikutele. Need relvaomanikud peavad relvaloa vahetajad sooritama PPA’s täiendava laskekatse. Seadusemuudatus ütleb, et nõue kehtib kõigile, kellel on relvaluba enda või varakaitseks soetatud tulirelvale. Katse vajalikust põhjendatakse sellega, et inimene, kellel on tulirelv vaid enese või vara kaitseks, ei saa pidevat praktikat. See tähendab, et ta ei käi jahil või ei tegele laskespordiga. Seega võib soetatud tulirelv jääda pikaks ajaks lihtsalt hoiule. Kui relva või relvaliigi otstarbeks on loale kantud ka jahipidamine, sport või kutsealal tegutsemine, siis täiendavat eksamit tegema ei pea.
Hiljemalt kahe kuu jooksul kontrollib menetleja relvaloa andmist välistavaid asjaolusid (relvaseaduse §36), muuhulgas:
Tondi Lasketiiru Relvade- ja Taktikaõppekeskus pakub Sulle erinevaid koolitusi. Meil saad osaleda nii relvaloa taotleja ettevalmistus kursusel kui ka esmaabiandja koolitusel. Samuti on olemas erinevad praktilised relvakoolitused – IPSC, relvakäsitsemine jne. Vaata koolitusi siit! Tondi Lasketiiru laskmispakette saad uurida siin ning ära unusta, et meie laskmispaketid ja koolitused on saadaval ka kinkekaartidena! Leiad kinkekaardid siit!