Iga inimese elus võib ette tulla olukordi, kui tema lähedane, töökaaslane või lihtsalt inimene tänaval vajab elupäästvat esmaabi ning ta peab tegutsema. Küsimus on, kas esmaabiandja oskab tegutseda, kas ta teab mida teha? Esmaabi andmist ei tohiks karta. Ning kartuse vastu aitab õppimine või varem õpitu kordamine. Halvima võib ära hoida esmaabi teadmistega inimese asjatundlik tegutsemine, mis seisneb abi osutamises ja abikutse edastamises telefoninumbrile: 112
.
· Säilita rahu
· Veendu enda ohutuses
· Tuvasta abivajaja seisund (kas on kontaktivõimeline, kas hingab, kas on pulss)
· Kutsu abi – 112
· Tegutse vastavalt häirekeskuse töötaja juhistele ja abivajaja vajadustele
· Ära lõpeta abi andmist ega lahku abivajaja juurest enne, kui kohale on jõudnud professionaalid
.
Esmaabi koolituse eesmärgiks on anda edasi põhiteadmised ja praktilised oskused õnnetusjuhtumi korral ning elupäästva esmaabi andmiseks.
.
· Esmaabiandja ettevõttes – Tööandja korraldab ettevõttes esmaabi andvale töötajale väljaõppe hiljemalt ühe kuu jooksul alates tema määramisest. Ettevõttes esmaabiandja väljaõppe eesmärk on põhiteadmiste ja praktiliste oskuste andmine kannatanu elu päästmiseks õnnetusjuhtumi korral ning esmaabi osutamiseks. Väljaõppekursuse aluseks on Eesti Punase Risti 16-tunnine õppekava.
Esmaabiandjate väljaõpet ja täiendõpet koolitusasutuses võib läbi viia meditsiinitöötaja, kes on läbinud Eesti Punase Risti või muu pädeva asutuse esmaabiõpetajate koolituskursuse ning omab sellekohast tunnistust.
Koolitusasutus peab kursuse lõpetanud esmaabiandjale väljastama pärast teadmiste kontrolli tunnistuse. (Riigiteataja – Töötervishoiu- ja tööohutusalase väljaõppe ja täiendõppe kord.)
· Relvaloa taotleja – Esitades Politsei- ja Piirivalveametis relvaloa taotlemise avalduse, tuleb lisaks isikut tõendava dokumendi ning perearsti poolt väljastatud tervisetõendi esitada ka 16h esmaabiandja koolituse läbimist tõendav tunnistus.
· Juhiloa taotleja – Lubade taotlemisel on kohustuslik läbida ja omada 16h esmaabiandja koolituse tunnistust.
· Lasteaiaõpetaja abi – Kutse omandamisel on kohustuslik läbida 16h esmaabiandja koolitus.
· Laagrikasvataja ja/või -juhataja osakutse taotleja (sh taastõendamine) – Taotlejal tuleb esitada dokumendi koopia, mis tõendab esmaabi koolituse läbimist vähemalt 8h ulatuses viimase kolme aasta jooksul.
· Ja kõik teised – Olenemata elukutsest, on esmaabiandja oskuste omandamine vajalik kõigile. See võib päästa nii sinu enda, sinu lähedase või kaasinimese elu. Kui sa tead, mida teha on vaja, väheneb reaalses olukorras tegutsemisel ka ärevus. Sa võid olla juba läbinud esmaabiandja koolituse – aasta tagasi, 5 aastat tagasi, 10 aastat tagasi. Kuid kas sa mäletad, mida Sulle 5 aastat tagasi õpetati ja räägiti? Kordamine ei tee kunagi liiga, lisaks võivad aja jooksul mõningad asjad muutuda (ja muutuvadki).
.
.
Esmaabiandja koolituse osaleja lõppväljund:
Oskab hinnata kannatanu seisundit ja valida esmaabi andmise taktika.
Oskab kasutada õigeid elustamisvõtteid.
Oskab peatada verejooksu ja aidata šokis kannatanut.
Teab luumurdudega kaasnevaid ohtusid ja oskab fikseerida kannatanud liigest.
Oskab anda abi mürgistuse, söövituse, põletuse ja külmakahjustuse korral.
Oskab arvestada esmaabi andmisel enda ja teiste turvalisusega.
Relvade ja taktikaõppekeskuse Esmaabiandja koolituse (16h) lektoriks on Marju Peärnberg (Tervishoiutöötaja reg. nr N06341).
Marju Peärnberg, läbis esmaabikoolitaja kursuse (40h) juba 2001. aastal Eesti Punase Risti juures. Oma teadmisi ja oskusi on ta täiendanud erinevatel koolitustel ja kursustel järjepidevalt. Esmaabiõpetajate täiendkursus (Eesti Punane Rist, 2007); Esmaabiõpetajate täiendkoolitus (PERH, 2011); (AED koolitus (SA Tartu Kiirabi, 2013); Haavakoolitus (PERH, 2017); Põlvevigastused – äratundmine, ülekoormus, ravi ja taastumine (Tallinna Ülikool, 2016) jne. Sarnaselt ka meie teiste õppejõududega, on Marju Peärenberg õpetanud ka missioonile minevaid kaitseväelasi.
.
Leia endale lähim koolitus siit!
Samal teemal:
Esmaabiandja koolitus – elustamine
Esmaabiandja koolitus – fakte elustamisest?