Viimastel päevadel on meedias olnud väga palju erinevat arutlust sellel teemal, kas ja kes ikka võib relvaluba omada ning kuidas see kõik laiapindse riigikaitsega seotud on. Loomulikult relvi omav ja neid käsitseda oskav rahvas on riigikaitse tugisammas. Siit tulenevalt ei ole meil ka turvalisuse tagamise eesmärgil tulirelvasid keelatud. Mis on euroopas ikkagi väga unikaalne ja sellisel otstarbel on ainult loetud riikides nagu Läti, Leedu, Tšehhi, Slovakkia ja veel mõned ehk siis seal, kes viimati vabanesid. Kindlasti ei soovi me keegi, et tulirelvad vabalt oleksid saadaval ja kõik võiksid neid kontrollimatult valmistada. Aga selleks, et hakata päris algusest pihta, siis vaatleme kuidas meil reguleeritud kogu valdkond ja kui hirmus see siis on.
Esmane, mida kindlasti peame vaatama on relvaseadus ehk RelvS, mis reguleerib relvade valdkonda üldiselt ja selle alusel on ka väljaantud määrused, mis täpsustavad näiteks hoiutingimusi ehk kuidas on vaja tulirelva hoida, kas me vajame relvakappi või ei vaja või siis äkki hoopis relvahoidlat? Olen kõigi valdkonna inimestega nõus, et tänane relvaseadus on loogika vigu täis ja ei anna selgelt seda mõtet edasi, mida soovitakse. Sellel on ka omad põhjused, lihtsalt geopoliitiline olukord maailmas on nii palju muutunud ja iga kord, kui tuleb uus nõue kuskilt direktiividest, siis üritatakse võimalikult väikese vaevaga neid nõudeid sinna sisse kirjutada.
Relvaluba annab meile õiguse omada erinevatel otstarbel tulirelva ja ka teisi relvasid. Need otstarbed on meil täna turvalisuse tagamine ehk enesekaitseks, jaht, sport, kutsealal tegutsemine. Loomulikult võime me ka kollektsioneerida aga see on juba selline spetsiifiline tegevus neile, kellele meeldib just selles võtmes tulirelva omada.
Kui tulla päris algusesse, siis mida mul on vaja, et omada tulirelva ja millistele nõuetele pean vastama?
Esmalt mul peavad olema kindlasti:
Relvaloa koolitused on võimalik nii otse loengutena, kui iseseisvalt e-õppes õppides
Me kasutame seda sõnakõlksu laiapindne riigikaitse väga palju, eriti just nende suust, kes täna väga sellesse ei panusta. Selle sõnapaari alusel saame küll viidata erinevatele probleemidele ja soovitud õigustele, mis meil kuidagi piiratud aga tegelikkuses on see palju laiem, kui relvastatud rahvas või moosipurkide vahel olevad varjumiskohad. See on päris oskustega reahvas, kes tahab siin elada ja olla vaba.
Kui me soovime rääkida laiapindse riigikaitse mõttest, siis esimene, millele me peame tähelepanu pöörama on hoopis oskused, mida me oskame, kuidas me lahendame probleeme kriisisituatsioonis. Selleks, et oskaksime neid lahendada peaksid ka ettevõtted ise mõtlema, kuidas ma saan kriisi situatsioonis toimida, kuidas ma saan täna oma inimestele teadmisi või oskusi pakkuda?
Tondi Lasketiir on algusest peale toetanud riigikaitsesse panustajaid ehk osalenud laiapindses riigikaitse. Olgu see siis soodsamad koolitused või soodne lasketiiru kasutus. Oleme olnud ja oleme selles valdkonnas kindlasti Eesti tipud sest meie meeskonna oskused ei piirdu ainult nende nelja seina vahel olevaga vaid tegelikkuses oleme osalenud nii välismissioonidel, kui panustame muude valdkondadega riigikaitsesse – toome näiteks kas või mehitamata vahendite teemad.