Oma 20+ relvakoolitaja aastaga olen ise korduvalt mõelnud, et kas mul ikka on vaja minna ühele või teisele koolitusele. Kas see annab midagi? Või on mul võimalik kõike seda ise õppida üldteadmistena? Siit tulebki just see pool mängu, et saame külla õppida üldteadmisteni. Aga nendest konksudest, kuhu on maetud kuradid, me ei tea midagi. Nii ka relvaseadus ja sellele tuginev relvaloakoolitus. Kokkuvõtvalt võib alati taandada sellele: Kas olen piisavalt loll, et oma aega kulutada? Tihti olen leidnud ennast, et mingi valdkonna selgeks saamiseks kulutan väga hulga aega ja tulemus on ikkagi üldteadmistel või siis kasutan juba otseteed nende kuradikesteni, mis mind varitsevad mingis valdkonnas. Võta või relvaseadusest relvakapp ja relvahoidla, millal mida vaja läheb?
Alates relvaseaduse jõustumisest üheksakümnendatest on muutunud meie õigusmaastik. Kui võrrelva reelvaseadusi alates 01.06.2002 on juba muutused väga suured. Need muutused on kirjutatud erinevate paragrahvide vahele. Relvaloakoolitus, kas lollidele või tarkadele, säilitab fookuse nendel muutustel. Muudatuste sisseviimise üks näide on turvalisuse tagamise otstarbel soetatud tulirelva omamisega seotud regulatsioonides. Kui muidu räägib relvahoiuga seotud tingimusi meile “RelvS § 46. Füüsilise ja juriidilise isiku relva ja laskemoona hoidmine” lg 3 “Tulirelva hoidmiseks peab olema hoiukoht, mis on selleks kohandatud ja põranda, seina või ehituskonstruktsiooni külge statsionaarselt kinnitatud kapp (edaspidi relvakapp)”. Sama praragrahvi lg 4: “Üle kaheksa tulirelva hoidmiseks peab olema hoiukoht. Selleks on spetsiaalselt kohandatud ruum (edaspidi relvahoidla) või relvakapp üheksa või enama tulirelva hoidmiseks.”
Kõik muutub juba sama paragrahvi lg 8 “Relvakapp, lukustatav sahtel ega laegas ei ole nõutav ühe relva ja selle laskemoona puhul. Sel juhul tuleb relva ja selle laskemoona hoida hoiukohas, mis on kõrvalisele isikule raskesti avastatav ja kättesaadav. Ühte piiratud käibega padrunisalvega tulirelva ja selle laskemoona tuleb hoida relvakapis” Seega juba ühe ja sama paragrahvi sees antakse mitu juhist.
Nagu korralikus reklaamis aga see ei ole veel kõik! Nimelt Relvaseadus § 29. Eesti kodanikule lubatud relvad ja selle lg 11 “Rohkem kui kaheksa üksnes turvalisuse tagamise otstarbel soetatud tulirelva omamise korral kohaldatakse nendele relvadele ka käesoleva seaduse § 25 lõikes 7 kollektsioneerimise kohta sätestatut.”
Selliseid mitmeti tõlgendatavid kohti leidub relvaseaduses palju, seal leidub viiteid, mida täna enam riigiteatajas olemas ei ole, öeldakse ühes kohas, et ei reguleerita RelvS, teises kohas aga kehtestatakse nõuded jne..
Kui Sa hoolid oma ajast, siis tule osale koolitusel. Oma 20+ aastaga olen selgeks saanud, kuidas kõige paremini õpetada ja kinnistada antud valdkonnas teadmisi. Relvaloakoolitus, kas lollidele või tarkadele? See ei ole küsimus kellegi võimetes vaid aja kasutuses. Lisasaks tuleb kindlasti läbi mõelda, kas mul on ikka tulirelva vaja või tegelikult piisab gaasirelvast? Olles ise seotud nii sisekaitse, kui riigikaitsega, leian, et relvad ei ole mõeldud kõigile. Esimeseks kokkupuuteks relvadega soovitan külastada esmalt lasketiiru.