Relvaeksam sooritatakse relvaseaduses kehtestatud korras. See koosneb kolmest osast: esimene teooria, teine praktiline relva käsitsemine ning kolmas laskekatse. Olles sooritanud kõik need osad on Teil ka läbitud relvaeksam ning võimalus saada relvaluba või siis soetamiseluba.
Teooriaeksam on kirjalik valikvastustega test, kus igas testis on kümme valikvastustega küsimust. Testi lahendamiseks on aega 30 minutit. Teooriaeksam loetakse sooritatuks, kui eksamineeritav on vastanud testi kümnest küsimusest õigesti vähemalt kaheksale küsimusele. Ettenähtud aja jooksul vastamata jäänud küsimused loetakse valesti vastatuks. Eksamitulemusest teatatakse eksamineeritavale suuliselt kohe pärast vastuste kontrollimist ning see fikseeritakse eksamiprotokollis.
Eksamineeritava teadmisi kontrollitakse järgmistes valdkondades:
Laskekatsele lubatakse ainult need isikud, kes on läbinud teooriaeksami – seda nõuab kord, millega on kehtestatud relvaeksam. Laskekatse sooritatakse püstiasendis, ilma toeta. Seda ei kohaldata, kui laskekatset sooritaval isikul on pere- või eriarsti väljastatud teatis liikumispuude või ajutise liikumisfunktsiooni kõrvalekalde kohta, mis ei võimalda tal püstiasendis või ilma toeta laskekatset sooritada. Esimene osa toimub laadimata või õpperelvaga ning selle raames peab eksamineeritav näitama, et oskab relva õigesti ja ohutult käsitseda ning on valmis laskekatseks. Kui eksamineeritav ei käsitse relva õigesti, teeb seda ebakindlalt või rikub ohutusnõudeid, laskekatse lõpetatakse ja loetakse mittesooritatuks. Laskekatse teine osa on tulejoonelt laskmine. Kui laskekatse teises osas tehakse ohtlikke vigu ja relva oskamatu käsitsemisega luuakse tulejoonel ohtlik olukord, siis laskmiskatse lõpetatakse ning see loetakse samuti mittesooritatuks.
Laskekatse tulemus, nagu ka teooriaeksami oma, tehakse eksamineeritavale teatavaks suuliselt pärast selle kontrollimist ja see fikseeritakse eksamiprotokollis. Eksami mittesooritamine vormistatakse vajaduse korral kirjalikult ning see tehakse eksamineeritavale teatavaks haldusmenetluse seaduses sätestatud korras. Kui laskekatse ebaõnnestub, võib seda korrata mitte varem kui viie päeva pärast, kuid mitte hiljem kui kahe kuu jooksul teooriaeksami sooritamise päevast arvates. Kui laskekatset ei sooritata nimetatud tähtaja jooksul, peab uuesti sooritama ka teooriaeksami.
Relvaseadus kohustab relvaomanikku relva õigesti, ohutult ja seadusega kooskõlas kasutama, nende oskuste kontrolliks ongi koostatud relvaeksam. Relvaeksam ei ole teab mis raske, aga isik peab oskama relva ohutult käsitseda, kursis olema mida nõuab temalt, kui relvaomanikult relvaseadus ja sellega seotud õigusaktid. Enne relvaeksamit on võimalik valmistuda erinevalt, kas osaleda distantsõppes toimuval koolitusel, kuhu kuulub ka praktiline osa lasketiirus, õppida ise veebikursusel või siis kontrollida enda teadmisi testidega. Meie e-õppe platvormil saavad distantsõppes ja veebikursusel osalejad lahendada juba kursuse hinna sees teste või siis neile, kes enne eksamit tahavad enda teadmisi kontrollida – saavad seda teha testide lahendamisega. Praktilise tiiru kasutamisega seotud koolituse vastavalt relvaliigile, kas püstol, revolver või püss on samuti võimalik eraldi leida meilt. Mida soovitame enne relvaeksamile mõtlemist, on tulla ja proovida erinevaid relvi lasketiirus.
Relvaloa taotlemise kohta saad lugeda PPA lehel siit ja taotluse saab esitada PPA iseteeninduses